W cieniu Etny

24.10.2022 Informacje

W cieniu Etny

projekt finansowany przez fundusze Unii Europejskiej PL01-KA121-SCH-000007228

Wymiana międzynarodowa w ramach różnych projektów na stałe wpisała się w ofertę CKZiU w Złotowie. Dotyczy  to nie tylko praktyk zawodowych uczniów, ale także szkoleń nauczycieli, którzy w oparciu o nowe doświadczenia wzbogacają swój warsztat pedagogiczny. Tym razem dwie sześcioosobowe grupy nauczycieli wybrały się na Sycylię do Katanii. To malownicze miasto i port liczy ok.300 tyś mieszkańców i ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Wyjazdy miały charakter roboczy i niewiele było czasu na zwiedzanie. Przewodnik i koordynator p. Kamil realizował założenia harmonogramu, opartego głównie na zajęciach job shadowing. Nauczyciele CKZiU w Złotowie przez cały pobyt asystowali włoskim nauczycielom w prowadzeniu lekcji. Uczyli się nowych form oceniania i przekazywania wiedzy, zapoznali się z nowymi metodami pracy i pomocami dydaktycznymi, czy podpatrywali wzajemne kontakty personalne uczeń – nauczyciel.  Część kadry realizowała swoje zajęcia w szkole technicznej, gdzie sale wykładowe i warsztaty wyposażone były w nowoczesny sprzęt, niezbędny do kształcenia przyszłej kadry technicznej. Teoria z praktyka sprawdzają się także podczas zajęć w zakładach produkcyjnych. Włoscy uczniowie realizują projekty w ramach konkursów, ogłaszanych przez znane firmy. W ten sposób zdobyta wiedza znajduje potwierdzenie w praktyce, umożliwiając w przyszłości zatrudnienie najzdolniejszym uczniom. Poznane innowacyjne metody pracy z uczniem z powodzeniem mogą być zastosowane w Naszej Szkole.

Druga grupa nauczycieli uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez wykładowców przedmiotów ogólnokształcących w liceum artystycznym. Jest to specyficzna placówka edukacyjna, gdzie pod okiem mistrzów przyszli artyści zdobywają pierwsze szlify. Prace uczniów zdobią wnętrza pięknej szkoły. Wszystkim imponował szeroki wachlarz form nauczania. Na pierwszym miejscu stawiany jest kreacjonizm czyli możliwość rozwoju talentu pod czujnym okiem pedagogów. Dominuje metoda projektu, realizowanego przy wsparciu wykładowców. Efekty edukacyjne widoczne są na wystawach, w reklamach i w różnych dziedzinach życia mieszkańców Sycylii.

Pracowity tydzień urozmaicały atrakcje kulturalne. Katania zachwycała zabytkami, a są wśród nich: Castello Ursino, Bazylika Katedralna ś. Agaty, Piazza del Duomo, amfiteatr rzymski itp. Największe wrażenie  wywarła monumentalna Etna, czynny wulkan, posiadający ok.250 kraterów- niektóre czynne do dziś. Wizyta to początek dalszej współpracy, poszerzającej możliwości edukacyjne, co w przyszłości wpłynie na możliwość  zatrudnienia w Europie. Nauczyciele i uczniowie z korzyścią dla siebie wzbogacają wiedzę i umiejętności, bo przecież uczymy się przez całe życie.

Galeria zdjęć

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: OPTeam S.A.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Zapisano