Akredytacja projektów Erasmus  dla CKZiU w Złotowie.

Od siedmiu lat uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie aktywnie uczestniczyli w projektach unijnych w ramach programu Erasmus+. Pierwszy z nich zrealizowany został w ramach funduszy POWER – w oparciu o  dodatkową transzę finansową. Następne projekty były już wysoko oceniane przez Narodową Komisję Agencji Erasmus + i opłacane  bezpośrednio z tych funduszy unijnych. Pandemia spowodowała opóźnienie planów realizacji mobilności, dlatego ostatnie wyjazdy często przekładano, ale nadal realizowano. Umowy podpisywano na projekty roczne albo dwuletnie.

Obecnie wprowadzono nowelizację akceptacji wniosków i teraz Szkoła może pochwalić się, że uzyskała akredytacją na następne 5 lat. W ramach niej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego mają szansę na uczestnictwo w projektach unijnych każdego roku.  Podczas ich realizacji rozwijać będą swoje umiejętności edukacyjne i językowe. Dla uczniów liceum planujemy zajęcia o tematyce militarnej, wspólnie z rówieśnikami z innych krajów Unii Europejskiej, natomiast nauczyciele będą brali udział w kursach szkoleniowych, mających na celu poprawę jakości nauczania i uczenia się.

Dzięki realizowanym projektom beneficjenci uzyskają możliwość odwiedzenia innych krajów, poznają nowych ludzi i nowe kultury. Na pewno zauważą również innowacyjne rozwiązania edukacyjne i w sposób aktywny pogłębią swoją znajomość języka obcego.

akredytacja.jpg

Podróże kształcą.

Już po raz kolejny uczniowie CKZiU w Złotowie wzięli udział w międzynarodowej wymianie w ramach programu Erasmus + .Tym razem 8 uczniów klasy III LO (klasa mundurowa) pod opieką p. Agnieszki Zdrenki-Gronowskiej i p. Piotra Jończyka polecieli samolotem do Rimini - Włochy. Pobyt w dniach od 28.05- 03.06.2022r., wypełniony był realizacją wielu zadań. Harmonogram zajęć obejmował m.in.: porównanie systemu edukacji w Polsce i we Włoszech, uczniowie poznali zasady zarządzania kryzysowego , strukturę systemu obrony kraju oraz odbyły się spotkania z przedstawicielami służb mundurowych. Pomiędzy szkoleniami znalazł się czas na zwiedzanie Rimini w towarzystwie przewodniczki-koordynatorki p.Agaty. Ciekawość wzbudziły pozostałości po antycznym Rzymie, średniowiecze fortyfikacje obronne i perełki sztuki dawnej. Dodatkową atrakcją była wycieczka do  San Marino-położonej na wzgórzu, najstarszej republiki w Europie. Uczniowie współpracowali ze swoimi włoskimi rówieśnikami ze szkoły średniej. Brali udział w zajęciach otwartych i mogli zweryfikować swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim.  O znajomość podstawowych zwrotów w języku włoskim zadbał Aldo ,bardzo sympatyczny zarządca hotelu Canasta. Komfortowe warunki, wzorowa czystość i serdeczna obsługa urzekły wszystkich. Piękne plaże Adriatyku, serdeczność Włochów i oryginalna kultura mieszkańców Italii pozostawiły trwały ślad w sercach wszystkich uczestników wymiany międzynarodowej. Nasza szkoła wyposaża młodzież nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale dba także o wszechstronny rozwój osobowości młodego człowieka, co zapewne przyda się w dorosłym życiu. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą.

Galeria zdjęć

W cieniu Etny

projekt finansowany przez fundusze Unii Europejskiej PL01-KA121-SCH-000007228

Wymiana międzynarodowa w ramach różnych projektów na stałe wpisała się w ofertę CKZiU w Złotowie. Dotyczy  to nie tylko praktyk zawodowych uczniów, ale także szkoleń nauczycieli, którzy w oparciu o nowe doświadczenia wzbogacają swój warsztat pedagogiczny. Tym razem dwie sześcioosobowe grupy nauczycieli wybrały się na Sycylię do Katanii. To malownicze miasto i port liczy ok.300 tyś mieszkańców i ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Wyjazdy miały charakter roboczy i niewiele było czasu na zwiedzanie. Przewodnik i koordynator p. Kamil realizował założenia harmonogramu, opartego głównie na zajęciach job shadowing. Nauczyciele CKZiU w Złotowie przez cały pobyt asystowali włoskim nauczycielom w prowadzeniu lekcji. Uczyli się nowych form oceniania i przekazywania wiedzy, zapoznali się z nowymi metodami pracy i pomocami dydaktycznymi, czy podpatrywali wzajemne kontakty personalne uczeń – nauczyciel.  Część kadry realizowała swoje zajęcia w szkole technicznej, gdzie sale wykładowe i warsztaty wyposażone były w nowoczesny sprzęt, niezbędny do kształcenia przyszłej kadry technicznej. Teoria z praktyka sprawdzają się także podczas zajęć w zakładach produkcyjnych. Włoscy uczniowie realizują projekty w ramach konkursów, ogłaszanych przez znane firmy. W ten sposób zdobyta wiedza znajduje potwierdzenie w praktyce, umożliwiając w przyszłości zatrudnienie najzdolniejszym uczniom. Poznane innowacyjne metody pracy z uczniem z powodzeniem mogą być zastosowane w Naszej Szkole.

Druga grupa nauczycieli uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez wykładowców przedmiotów ogólnokształcących w liceum artystycznym. Jest to specyficzna placówka edukacyjna, gdzie pod okiem mistrzów przyszli artyści zdobywają pierwsze szlify. Prace uczniów zdobią wnętrza pięknej szkoły. Wszystkim imponował szeroki wachlarz form nauczania. Na pierwszym miejscu stawiany jest kreacjonizm czyli możliwość rozwoju talentu pod czujnym okiem pedagogów. Dominuje metoda projektu, realizowanego przy wsparciu wykładowców. Efekty edukacyjne widoczne są na wystawach, w reklamach i w różnych dziedzinach życia mieszkańców Sycylii.

Pracowity tydzień urozmaicały atrakcje kulturalne. Katania zachwycała zabytkami, a są wśród nich: Castello Ursino, Bazylika Katedralna ś. Agaty, Piazza del Duomo, amfiteatr rzymski itp. Największe wrażenie  wywarła monumentalna Etna, czynny wulkan, posiadający ok.250 kraterów- niektóre czynne do dziś. Wizyta to początek dalszej współpracy, poszerzającej możliwości edukacyjne, co w przyszłości wpłynie na możliwość  zatrudnienia w Europie. Nauczyciele i uczniowie z korzyścią dla siebie wzbogacają wiedzę i umiejętności, bo przecież uczymy się przez całe życie.

img-20221108-wa0006.jpg  img-20221108-wa0017.jpg  photo-2022-11-08-11-27-41.jpg

photo-2022-11-08-11-27-412.jpg  bh.jpg  basia.jpg

img_3891.jpeg    img_38891.jpeg

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: OPTeam S.A.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Zapisano